Oblíbenou stálici televizních obrazovek jistě není potřeba představovat. Příběh anděla Petronela, který za vydatné pomoci čerta Uriáše musí napravit alespoň jednoho hříšníka, aby se mohl vrátit na nebesa, vznikl už v roce 2005. Při svém uvedení v Čeké televizi pohádka vytvořila rekord ve sledovanosti. Tehdy jí na Štědrý den vidělo přes 2,7 milionu diváků. V současnosti děj pohádky oslovuje už druhou generaci diváků a stejně, jako je její vysoká sledovanost, tak vysoký je počet i lokací v Plzeňském kraji, na kterých se velká část natáčení uskutečnila.
Kulisy pohádkovému příběhu poskytl především hrad Kašperk, který se nachází nedaleko městečka Kašperské Hory. Hrad Kašperk byl postaven za doby Karla IV., v letech 1356 – 1361. Jeho původní název byl Karlsberg (Karlova hora) a jde o nejvýše položený královský hrad v Česku. Každoročně Kašperk hostí více než padesát tisíc návštěvníků a je oblíbeným turistickým cílem pěších i cyklistů. Cestovat sem můžete však i za kulturou. Před čtyřmi lety zde zástupci města založili festival Filmové Kašperské hory, který vždy na konci října prezentuje snímky, které na Šumavě vznikaly, či jsou s touto lokalitou tematicky spojené.
Mezi další místa, kde se Anděl Páně na Šumavě natáčel, patří Černé jezero, které Petronel s Uriášem ve filmu nechají zamrznout a kostel svatého Mořice v Anníně, kde se natáčela finální scéna svatby Dorotky a hraběte Maxmiliána. Tento kostel si můžete z filmového plátna pamatovat nejen zvenčí, ale i zevnitř. Pokud však hledáte místa turisty méně navštěvovaná, pak jste správně právě u Kašperských Hor. V nedalekém Rejštejně můžete pátrat po zdejší geologické historii, nebo si protáhnout výlet až do zaniklé vesnice Kepelské Zhůří nedaleko Hartmanic, která vás oslní výhledy na šumavská panoramata, ale i geniem loci samotného místa.