Na konci letošního srpna vstoupil do kin nový film režisérky Agniezsky Holland s názvem Šarlatán. Snímek, inspirovaný skutečným příběhem léčitele Jana Mikoláška, se natáčel i v Plzeňském kraji, a to konkrétně v Žežulce u Hartmanic. Regionální Filmová Kancelář Plzeňského kraje v dalším tipu za filmovým putováním láká filmové nadšence a turisty právě do těchto míst.
Zajímavou lokací nicméně není pouze přírodní rezervace Žežulka. Okolí Hartmanic je plné krásných míst, která rozhodně stojí za návštěvu. Ať už jste milovníky muzeí, kterými vyniká zejména okolí Annína, nebo si jen chcete zpříjemnit víkend výletem do rozlehlých šumavských lesů, které jsou přírodní nádherou samy o sobě. V okolí Annína se můžete pokochat sklářským uměním v Muzeu skla a za vzácnými artefakty a historickými fotografiemi putovat do Muzea na Mouřenci. V Dobré Vodě u Harmatnic vyniká svým skleněným oltářem Kostel sv. Vintíře, po kterém je zároveň pojmenována Vintířova stezka. Stezka potěší milovníky klidné krajiny - vede neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních cest Prášily, přes Dobrou Vodu, Hartmanice, Annín, Sušici, Horažďovice a končí v Blatné.
Během podzimního putování po okolí Hartmanic doporučujeme navštívit i Umrlčí prkna na Kochánově, která jsou symbolem starých zvyků a můžete zde najít prkna až z roku 1936, nebo barokní Hrabánkův mlýn, který je jedním z oblíbených míst filmařů. Zde se v údolí Pstružného potoka natáčely scény k filmům Obsluhoval jsem anglického krále nebo Cesta pustým lesem.
Šarlatán je snímek, o kterém se i samotní herci vyjádřili jako o počinu, který v nich probudil pocit propojení s přírodou a důvěru v přírodní léčitelství. Šumava ovšem vyniká svým charismatem i v mnoha dalších filmových dílech, za zmínku stojí Anděl Páně, Markéta Lazarová, Princezna ze mlejna, Drahé tety a já, Rafťáci nebo Pod Jezevčí skálou.
Autorka článku: Michaela Vojteková, absolventka Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni