Po více než padesáti letech si milovníci pohádek budou moci užít klasický příběh Karla Jaromíra Erbena o Zlatovlásce v novém hávu. Před pár dny totiž začalo natáčení nové verze kultovní pohádky, jež v roce 1973 zařadila Petra Štěpánka coby Jiříka mezi herecké idoly konce minulého století. Nyní se oblíbený herec vrací v roli krále a v jeho původní roli mladíka bojujícího o přízeň zlatovlasé princezny se představí mladý herec Tomáš Weber. Film v režii Jana Těšitele se bude natáčet do června, v kinech by se měl objevit na začátku roku 2025.
Také v letošním roce podpoří Plzeňský kraj vznik nových filmů, které se budou natáčet ve vybraných lokalitách kraje, a to ve spolupráci s Regionální Filmovou Kanceláří Plzeňského kraje. Z dotačního titulu Plzeňského kraje "Podpora tvorby audiovizuálních děl v Plzeňském kraji pro rok 2024" bude podpořeno celkem 16 projektů částkou 6,5 mil. Kč. Natáčelo se již v květnu nové zpracování pohádky Zlatovláska v Horšovském Týně, natáčet se bude snímek Fúrie na téma šikany nebo Tichá pošta z období okupace. Podpora audiovizuální tvorby Plzeňským krajem v roce 2024 vzrostla ve srovnání s předchozími dvěma lety o 1,5 mil. Kč.
Už za tři měsíce dorazí do kin film Viktora Tauše Amerikánka, který byl v roce 2022 podpořen z dotačního programu Plzeňského kraje. Viktor Tauš přichází s filmovým zážitkem roku a vy se můžete na toto dílo s předstihem naladit s aktuálně vypuštěným teaserem.
Režisér a producent Vít Klusák, který v tandemu s Filipem Remundou vytvořil celou řadu výrazných dokumentů, počínaje satirickou obžalobou reklamního průmyslu Český sen po televizní cyklus Český žurnál, natáčel na plzeňském náměstí Republiky svůj hraný krátkometrážní snímek Bomba. Film byl podpořen z dotačního titulu „Podpora tvorby audiovizuálních děl v Plzeňském kraji“.
Plzeňský kraj je mezi filmaři stále více oblíbenou a vyhledávanou lokalitou a zájem zde natáčet v posledních letech výrazně narostl. Jedním z důvodů jsou atraktivní místa s potenciálem pro využití ve filmovém průmyslu. Ukázku konkrétních míst a snímků, které na nich vznikaly, nabídne od poloviny srpna až do poloviny prosince putovní výstava Regionální Filmové Kanceláře Plzeňského kraje.
Vydejte se s námi na architektonickou procházku po takzvané SORELE, budovách postavených v 50. letech minulého století. Jejich název je odvozen z počátečních písmen slov SOcialistický REaLismus v Architektuře.
Na místo se dopravíme dobovým autobusem a procházku zakončíme společným cocktailem v Kafe Smetanka (nám. Milady Horákové 18). Zájemci následně mohou využít přistavená kola partnera Kolem Plzně a pokračovat vyjížďkou po dalších lokalitách s potenciálem pro využití ve filmu.
Napínavé dobové drama z konce šedesátých let natáčel Jiří Mádl podle vlastního scénáře, teď snímek míří do postprodukce. Příběh dvou bratrů, jejichž filmový osud se protne se skutečnými událostmi kolem skupiny korespondentů mezinárodní redakce Československého rozhlasu v období let 1967–1968, produkuje společnost Dawson Films, kinopremiéru plánuje distributor snímku Bontofilm na podzim 2024.
Také v letošním roce podpoří Plzeňský kraj vznik nových filmů, které se budou natáčet také ve vybraných lokalitách kraje, a to ve spolupráci s Regionální Filmovou Kanceláří Plzeňského kraje. Dotací z dotačního titulu Plzeňského kraje „Podpora tvorby audiovizuálních děl v Plzeňském kraji pro rok 2023“ ve výši 5 mil. Kč podpoří kraj celkem 17 projektů. Natáčet se bude např. pokračování Krále Šumavy či příběh bratří Mašínů. Šanci dostaly také dva studentské snímky. Podpora audiovizuální tvorby Plzeňským krajem ve srovnání s předchozím rokem opět vzrostla.