Mladý režisér Leoš Kastner, který pochází z Přeštic a proslavil se již v rámci svého debutu Trash Town, aktuálně natáčí svůj další film s názvem Zbojník. O tom, jaká úskalí s sebou nese natáčení historického filmu a jak se získává finanční podpora na studentské snímky hovořil režisér s Radkou Šámalovou z Regionální Filmové Kanceláře Plzeňského kraje.
Přesně za měsíc vstupuje do českých kin nová celovečerní komedie Tady hlídáme my, která divákovi představí nejen spousty psích mazlíčků, ale také mnohé šumavské lokality od Černého jezera, okolí Kašperských Hor, známý Hradlový most u Modravy až po město Klatovy a zdejší oblíbený turistický cíl Černou věž. Rodinný film volně navazuje na snímek z roku 2012 Tady hlídám já.
Tuzemská kina si aktuálně užívají znovunabytého přívalu diváků, ale také záplavu nových snímků, které z důvodu pandemie čekaly na svou premiéru či dokončení. Na seznamu těchto čekatelů figurovaly například filmy Matky, Zátopek, Kryštof, Cesta domů, Mazel a tajemství lesa a Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Všechna tato díla v hodnocení Česko-Slovenské filmové databáze dosahují červených hodnot, jež odráží jejich kvalitní zpracování a dějovou linku. Dalším pojítkem je ale například i to, že všechna vznikala v Plzeňském kraji a jejich výroba byla taktéž krajem finančně podpořena.
Zveme všechny filmové profesionály na Location Tour, která povede vybranými plzeňskými interiéry architekta Adolfa Loose. Tour se uskuteční v neděli 26. září; sraz účastníků ve 12:30 před Měšťanskou besedou (Kopeckého sady 13, Plzeň). Konec je předpokládán v 15:15 hod.
Jednoduchost, funkčnost, minimalismus a přitom nadčasovost. Těmito slovy lze charakterizovat stavby Adolfa Loose, celosvětově uznávaného architekta a designéra. Rodák z Brna se realizoval hlavně v Evropě a jeho tvorba vyvolávala velmi silné reakce ve společnosti.
Soboty od 17. července až do 4. září budou na plzeňské náplavce patřit filmům. Na programu je kultovní Pomáda nebo Půlnoc v Paříži, pro milovníky tuzemské kinematografie pak Modelář, Šarlatán nebo Ženy v běhu. 21. srpna se navíc projekce filmu Havel programově propojí s organizací Post Bellum.
Předskokany hlavních filmů budou nově krátké snímky studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara.
Projekce začínají vždy od 21 hodin, venkovní bar, včetně hudebního doprovodu lokálních DJs, otevírá od 19 hodin. Vstup je zdarma.
Podzimní 34. ročník Finále Plzeň už v létě předznamenají open air filmové večery na atraktivních místech. Projekce se uskuteční od poloviny července do začátku září na nově zrekonstruované náplavce u řeky Radbuzy v centru západočeské metropole a dále pod rozhlednou Bolfánek u zámku Chudenice, na zámku Kozel, Hradě a zámku Horšovský Týn a hradě Švihov. Diváci všech generací si tak v nevšedním prostředí pod hvězdnou oblohou mohou užít oblíbené české a zahraniční filmy.
V neděli 25. dubna zavítal do Plzně jeden z nejúspěšnějších filmových režisérů současnosti Jan Svěrák. „Jan Svěrák zde spolu se zhruba sedmdesáti členným štábem natáčel vybrané scény k připravovanému snímku Betlémské světlo,” uvedla manažerka Regionální Filmové Kanceláře Plzeňského kraje Radka Šámalová. Film vzniká podle knižních titulů Povídky a Nové povídky jeho otce Zdeňka Svěráka, jenž si v něm taktéž zahraje jednu z hlavních rolí. „Když tatínek začal vydávat knížky svých povídek, tak jsem si některé oblíbil a bylo mi líto, že jsou to krátké příběhy, že to není na celovečerní film. Pak jsem dostal nápad, že je spojím jeho postavou jako stárnoucího spisovatele, kterému už to třeba tolik nepálí, ale nechce přestat psát. Že budu vyprávět několik povídek s jeho životním příběhem. A to už začalo fungovat. Sleduji více postav, více příběhů, a ještě jeho příběh k tomu,” popsal Svěrák, který se ujal nejen režie, ale taktéž tvorby filmového scénáře.
Zastupitelé Plzeňského kraje se na svém pondělním zasedání rozhodli podpořit čtveřici audiovizuálních děl, jejichž zástupci na počátku letošního roku žádali o finanční podporu. Celkově tyto snímky obdrží 1,15 milionu korun. Západočeský region nabývá mezi filmaři stále vyššího renomé, a to jak díky aktivitám Regionální Filmové Kanceláře, která zde začala před třemi lety působit, tak i díky narůstající podpoře Plzeňského kraje v audiovizuální oblasti.