Čerstvě dokončený snímek uvedl v předpremiéře festival dětských filmů v Malmö
Režisér Petr Oukropec, autor filmu Modrý tygr, právě dokončil rodinný film „Mazel a tajemství lesa" o dobrodružství na letním táboře. Film určený dětem a jejich rodičům ukáže nejen zábavu a krásu letních táborů v přírodě, ale odhalí i skutečná tajemství lesů. Když se totiž nedíváme, na každém kroku v nich ožívají lesní bytosti všelijakých tvarů. „V lese je víc živo, než si myslíme. Pokud zakopnete o kořen nebo na vás spadne šiška, není to náhoda a není to ani hravá veverka. Jsou to oni a ukazují, kdo je v lese doma," říká režisér Petr Oukropec.
Pokud by v Plzeňském kraji existoval žebříček nejexponovanějších filmových lokací, tak jedno z prvních míst na pomyslné horní příčce by si bezesporu dlouhodobě držel klášter v Plasích.
Unikátnost kláštera se však podařilo podtrhnout a využít až filmařům z připravovaného snímku Il Boemo, který se zde natáčel v polovině prosince předešlého roku, a který pojednává o životě a díle českého skladatele Josefa Myslivečka.
Předešlý rok nepřál mnohým odvětvím, a to i audiovizuální výrobě. Odkládaly se filmové premiéry v kinech a plánovaná natáčení v Plzeňském kraji byla rušena a přesouvána na pozdější termíny.
Například natáčení snímku Il Boemo, pojednávajícím o životě skladatele Josefa Myslivečka, se původně mělo odehrát již v září předešlého roku. Postupně bylo přesouváno na říjen a listopad a první klapka v našem kraji padla až v polovině prosince v klášteře v Plasích. S postupným rozvolňováním vládních restrikcí byla zrušena i některá omezení platná pro filmové produkce. Ty v současnosti mohou fungovat prakticky bez omezení, samozřejmě za přísného dodržení hygienických a ochranných opatření.
Nestárnoucí pohádku Tři oříšky pro Popelku jistě netřeba představovat. Stala se každoroční stálicí, bez které si snad ani nedovedeme představit vánoční svátky. Nejen věhlas pohádky, ale i místa, na kterém se natáčela, potvrdila naše vánoční soutěž, do které mohli soutěžící zasílat fotografie z míst v Plzeňském kraji, na nichž se natáčely české pohádky. Jednoznačné prvenství si udržel Švihov a již uvedená pohádka. Kromě fotografií hradu (jednu z výherních fotografií, jejímž autorem je pan Miroslav Sekyra, naleznete u tohoto článku) se však v soutěži objevily i zajímavé příspěvky a vzpomínky na zdejší natáčení.
S blížícím se vánočním obdobím se v dalším tipu za filmovými výlety vydáváme opět na Šumavu, do Kašperských Hor a za lokacemi pohádkového hitu Anděl Páně.
Oblíbenou stálici televizních obrazovek jistě není potřeba představovat. Příběh anděla Petronela, který za vydatné pomoci čerta Uriáše musí napravit alespoň jednoho hříšníka, aby se mohl vrátit na nebesa, vznikl už v roce 2005.
V roce 1994 natočil režisér Zdeněk Troška úspěšnou pohádku Princezna ze mlejna, ve které se v jedné z hlavních rolí objevila pozdější stálice činohry Divadla J. K. Tyla, Andrea Černá. Ta ve filmu ztvárnila postavu mlynářovy dcery Elišky, o jejíž srdce se ucházeli nejen vodník z nedalekého potoka a čert z přilehlých lesů, ale také nafoukaný starý knížepán. V dějové lince však figuruje i mladý chasník Jindřich a láska (jak už to v pohádkách bývá) nakonec v příběhu zvítězí nejen nad kouzly a čáry, ale i nad mamonem.
Na konci září se v Plzni odehrál 33. ročník filmového festivalu Finále Plzeň. Naše kancelář se zapojila do industry programu nabídkou exkurze do Ateliéru animace na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara, dále již tradiční location tour a novým konceptem Film Café.
I přes nepříznivou situaci spojenou s pandemií koronaviru jsme v rámci nabízených programů dohromady uvítali necelou dvacítku hostů a dopomohli k navázání spolupráce Ateliéru animace se zástupci pražské FAMU.
Na konci letošního srpna vstoupil do kin nový film režisérky Agniezsky Holland s názvem Šarlatán. Snímek, inspirovaný skutečným příběhem léčitele Jana Mikoláška, se natáčel i v Plzeňském kraji, a to konkrétně v Žežulce u Hartmanic.
Regionální Filmová Kancelář Plzeňského kraje v dalším tipu za filmovým putováním láká filmové nadšence a turisty právě do těchto míst.